فرهنگی و آموزشی

آموزش و پرورش- علمی- فرهنگی-دانلود-طرح درس- سرگرمی آموزشی- مقالات ویژه - نمونه سوال

فرهنگی و آموزشی

آموزش و پرورش- علمی- فرهنگی-دانلود-طرح درس- سرگرمی آموزشی- مقالات ویژه - نمونه سوال

فرهنگی و آموزشی
این وبلاگ با هدف ارتباط بیشتر و مستمر با همکاران عزیز و زحمتکش(معلمان و دانشجو معلمان) و دانش آموزان راه اندازی شده است در این وبــــــلاگ قــصد داریم با کمــــک و مساعدت شما عزیزان و استفاده از نظرات ارزشمند شما گامی در جهت افزایش سطح علمی یکدیگر بنماییم.
مسلما هر مطلب ارزشمندی که از جـــانـــب شـــما عـــزیزان در مـــوارد تدریس،یادگیری و یا ارزشیابی برای ما ارسال شود به نام خود شما در وبلاگ گنجانده می شود.
ایمیل: bahmankazemi@hotmail.com

پیروز و سربلند باشید.
طبقه بندی موضوعی
نویسندگان
آخرین نظرات
۲۴ اسفند ۸۹ ، ۲۰:۵۳

نمونه طرح درس روزانه

مشخصات کلی

نام درس:ریاضی-موضوعدرس:جذر اعداد اعشاری-مدت جلسه:45دقیقه-

اهداف کلی

1- آشنایی با زوج بودن تعداد ارقام اعشاری مجذور یک عدد اعشاری.
2-آشنایی با محاسبه جذرهای اعشاری.
3-آشنایی با تعدا ارقام اعشار در جذرو باقی مانده ی جذر.

اهداف جزئی

-دانش آموز در پایان درس باید تواند:
1-مفهوم مجذور و جذر یک عدد را بداند(دانشی)
2-برای یافتن جذر یک عدد اعشاری به تعداد رقم های اعشاری آن توجه کند و دلیل زوج بودن تعداد ارقام اعشاری را شرح دهد.(حیطه مهارتی)
3-به تقریب خواسته شده در سوال توجه کند و جذر عدد اعشاری را با همان تقریب خواسته شده به دست آورد(تا یک رقم اعشار،دو رقم اعشار و...) (حیطه مهارتی)
4-محاسبه جذر اعداد اعشاری را مانند جذرهای تقریب نقصانی کمتر از یک انجام دهد.(مهارتی-حرکتی)
5-در پایان محاسبه جذر بداند تعداد ارقام اعشاری جذر نصف تعداد ارقام اعشاری عدد اصلی است و تعداد ارقام اعشاری باقی مانده مساوی با تعداد ارقام اعشاری عدد داده شده است.(دانشی)
6-به حل تمرینات ، کار در کلاس و انجام تکالیف علاقه نشان دهد(حیطه نگرشی)

روش تدریس

اکتشافی - فن تمرین - پرسش و پاسخ

 رسانه های آموزشی ویژه

کتاب - تخته وایت بورد - ماژیک

ایجاد ارتباط

سلام و احوالپرسی با دانش آموزانو حضور و غیاب آنها-دقت در روحیات و حالات جسمانی دانش اموزان-پرسش از علت غیبت (در صورت غیبت دانش آموزی)-بررسی ودقت در وضعیت فیزیکی کلاس
                             زمان:2دقیقه

بررسی تکالیف

-بررسی ونظارت بر تکالیف جلسه ی قبل که توسط دانش آموزان انجام گرفته است.
-پرسش از علت عدم انجام تکالیف(در صورتی که دانش آموز یا دانش آموزانی از انجام تکالیف خود داری کرده باشند)
                           زمان:5دقیقه

ارزشیابی تشخیصی

فعالیتهای معلم                                   فعالیت های دانش آموزان
-مجذور یک عدد یعنی چه؟                      -توان دوم یک عدد
-جذر یعنی چه؟                                    -ریشه دوم یک عدد
-مجذورهای کامل را نام ببرید                    1و4و9و16و25و...
-آیا مجذورهای کامل جذر دقیق دارند؟         -بله
-آیا اعداد منفی جذر دارند؟                        -خیر
                            زمان:5دقیقه

انگیزه سازی

فعالیتهای معلم                                      فعالیتهای دانش آموزان
1-جذر عدد 56 را بدست آورید(جذر دورقمی)    -بدست می آورند
2-جذر اعداد 2567و459را با تقریب
نقصانی کمتر از یک بدست آورید
(جذرهای بیشتر از دورقم)                            -بدست می آورند
                             زمان:5دقیقه

در این قسمت بعداز مثالهای که حل شد و دانش آموزان آمادگی لازم را پیدا کردند درس جدید را ارائه می دهیم

ارائه در س جدید

-مجذور چند عدد اعشاری را بدست می آوریم و از دانش آموزان
می خواهیم که به تعداد ارقام اعشاری توجه کنند.

-پرسیده می شود در همه ی این مثالها تعداد رقم های اعشاری مجذور زوج است یا فرد؟                  پاسخ می دهند:زوج
-سپس معلم توضیح می دهد که در جذرهای اعشاری به اولین نکته ای که باید توجه کنیم تعداد ارقام اعشاری عدد داده شده می باشد
-پرسیده می شود:اگر در جذر تعداد ارقام اعشاری عدد داده شده فرد باشد باید چه کنیم؟
-پاسخ می دهند:با گذاشتن صفر در سمت راست عدد تعداد ارقام اعشاری را زوج می کنیم.
-سپس معلم با 2الی3مثال توضیح می دهد که بعد از اینکه به زوج و فرد بودن ارقام اعشاری توجه کردید بدون در نظر گرفتن اعشار جذر را محاسبه می کنیم.
-در آخر اعشار جذر و باقی مانده را درج می کنیم با توجه به اینکه:
الف-تعداد ارقام اعشاری جذر همیشه نصف تعداد ارقام اعشاری عدد اصلی است.
ب-تعداد ارقام اعشاری باقی مانده مساوی تعداد ارقام اعشاری عدد داده شده است.
مثال ها:
1-جذر عدد 7/563 را تا دو رقم اعشار بدست آورید
2-جذر عدد 5 را تا یک رقم اعشار بدست آورید
                            زمان :20دقیقه

ارزشیابی تکوینی

فعالیتهای معلم                                     فعالیتهای دانش آموزان
1-در جذرهای اعشاری قبل از
محاسبه جذر به چه قسمتی                   -تعداد ارقام اعشاری
توجه می کنیم؟(حیطه دانشی)                 عدد داده شده

2-تعداد ارقام عدد داده شده باید
زوجباشد یا فرد؟(حیطه دانشی)               -زوج

3-تعداد ارقام اعشاری جذر و
باقی مانده ی جذر چند برابر                    -تعداد ارقام اعشاری
تعداد ارقام اعشاری عدد داده                   جذر نصف و تعداد ارقام
است؟(حیطه مهارتی)                           اعشاری باقی مانده
                                                        مساوی تعداد ارقام
                                                         اعشاری عدد داده شده
                                       زمان:5دقیقه

فعالیتهای تکمیلی

-در این قسمت معلم درس را جمع بندی نموده و برای دانش آموزان تکلیف و تمرین در نظر می گیرد
-دانش آموزان عزیز:کار در کلاس صفحه 19 را انجام دهید.
                                      زمان:3دقیقه

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی